جزئیات - کاربردها - اطلاعات کلی و همه چیز درباره این محصول

سود پرک یا سدیم هیدروکسید (به انگلیسی: Sodium hydroxide) یا کاستیک سودا (به انگلیسی: Caustic Soda) یا سود سوزآور با فرمول شیمیایی NaOH ماده‌ای جامد و سفیدرنگ با دمای ذوب ۳۱۸ درجه سانتی‌گراد و چگالی ۲٬۱۳ می‌باشد. این ماده، به آسانی می‌تواند رطوبت هوا را جذب نماید و به همین دلیل، باید هنگام حمل و نقل، تحت پوشش‌های حفاظتی لازم قرار گیرد. سود پرک ، در تماس با پوست، دارای اثر خورندگی است و برای جلوگیری از اثرات سوزانندگی این ماده هنگام استفاده  باید موارد ایمنی مورد توجه قرار گیرد. همچنین عمل توزین این ماده شیمیایی باید به سرعت انجام شود زیرا با جذب رطوبت هوا وزن سود پرک ( سدیم هیدروکسید ) افزایش میبابد. آبپوش‌های آن شناخته شده‌اند و محلول قلیایی قوی در آب پدید می‌آورد، یعنی در آب بطور کامل به یون‌های تشکیل دهنده‌اش (+Na و -OH) تفکیک می‌شود .​​​​​​​ در ادامه با پرک شیمی همراه باشید تا بدانید سود پرک چیست و چه استفاده هایی از آن می شود و همه چیز درباره سود پرک را بصورت خلاصه با شما در میان بگذاریم... 

چربی گیر صنعتی

تعریف

روش‌ تهیه سود پرک یا هیدروکسید سدیم جامد
1.     الکترولیز محلول سدیم کلرید
2.     فرایند سودا-آهک
الکترولیز محلول سدیم کلرید
بیشترین مقدار هیدروکسید سدیم تولیدی، از طریق فرایند الکترولیز محلولهای سدیم کلرید در یکی از انواع ظروف الکترولیتی بدست می‌آید. به عنوان نمونه، در فرایند پیل جیوه (کاستنر-کلنر Castner-Kellner)، از جریانی از جیوه به عنوان کاتد استفاده می‌شود و ملغمه سدیم حاصل با آب ترکیب می‌شود و تولید سدیم هیدروکسید می‌نماید و در فرایند دیگر به نام پیل دیافراگم، الکترولیت از آند به کاتد حرکت می‌کند و دیافراگم (از جنس پنبه کوهی یا سایر مواد غشایی)، فراورده‌های آند و کاتد را از هم جدا می‌سازد. در هر دو فرایند، علاوه بر سدیم هیدروکسید، گاز کلر و نیز گاز هیدروژن تولید می‌شود.
فرایند سودا-آهک
یک فرایند قدیمی‌تر برای تولید سود پرک یا سدیم هیدروکسید ، عبارت از فرایند سودا - آهک می‌باشد که در آن سودا اَش (کلسیم هیدروکسید)، در واکنش با سدیم کربنات به کاستیک سودا تبدیل می‌شود.
Ca(OH)۲ + Na۲CO۳ → CaCO۳ + ۲ NaOH​​​​​​​
البته ما در اینجا نام های سود سوزآور ، سود پرک ، سودا کاستیک و هیدروکسید سدیم را بکار می بریم ، در حالی که هیدروکسید سدیم جامد یا سود پرک از حالت مایع این ترکیب ارزشمند بدست می آید و ما آن را بصورت کلی بیان می کنیم . 

روش تولید

​​​​​​​سود پرک ، به عنوان یک باز قوی، یکی از مواد شیمیایی صنعتی بسیار مهم به‌شمار می‌رود . برای نمونه، تولید سدیم هیدروکسید در سال ۱۹۸۰ در آمریکا، ۱۲ میلیون تن بوده‌است که رقم بسیار بالایی به حساب می آید و نشان از تراکم بالا در حجم و جغرافیایی استفاده از سود پرک به حساب می آید . این ترکیب در صنعت بسیار پرکاربرد است و می توان گفت کاربردهای سود پرک در همه زمینه های تولید ، خدمات ، در بازار داخلی و خارجی به اثبات رسیده است ، از جمله کاربردهای سود پرک در موارد گوناگون از جمله  کاربرد آن در تولید مواد شیمیایی، ابریشم مصنوعی، خمیر کاغذ و کاغذ، در تولید رنگ، آلومینیوم، مواد پتروشیمی و پارچه، صابون و مواد شوینده است.
_ همچنین برای استفاده از سود پرک در  آزمایشگاه‌ها برای تعیین غلظت اسیدهای مجهول در تیتراسیون اسید- باز از محلول قلیایی سدیم هیدروکسید استاندارد استفاده می‌شود. متأسفانه در صنایع غذایی از سود پرک یا سود سوزآور جهت تلخی زدایی از زیتون استفاده می‌شود که ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامت مصرف‌کنندگان بگذارد. سود سوزآور در دو نوع مایع و جامد در کارخانجات تولید می‌شود لذا سود مایع با خلوص ۵۰ درصد و ۳۳ درصد وجود داردو کیفیت بالایی داشته و برای صادرات معمولاً از سود مایع استفاده می‌شود البته سود مایع بخاطر قیمت نازلتر بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.
کاربرد سود پرک در صنعت
باید توجه داشت که؛ کاربردهای سود پرک یا کاستیک سودا در صنعت بسیار وسیع است و اگر بخواهیم درباره کاربردهای صنعتی سود پرک بنویسیم باید ساعت ها برای آن وقت گذاشت ، بنابراین به همین بسنده می کنیم که بدانید صنایع مختلف با رویکردهای متفاوت از این ماده استفاده می‌نمایند که بطور مختصر برخی از این صنایع عبارتند از:
صنایع رنگرزی
تولید کارتن و کاغذ
صنایع چرم و نساجی
صنایع نفت و گاز و پترو شیمی
خنثی‌سازی اسید و باتری سازی
چربی گیرها و سایر صنایع وابسته
صنایع غذائی، صنایع شیر، کنسرو سازی
نوشابه سازی، کارخانه قند و شکر، کارخانه روغن
صنایع دارو سازی، الکل‌سازی و آرایشی و بهداشتی
صنایع فلزی و تولید شیشه روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری
سود پرک کاربرد فراوانی در صنعت نفت و گاز دارد
این ماده کاربرد فراوانی در صنایع نظامی دارد.
سود پرک برای صنایعی که با عوامل بیماری‌زا مواجه می‌شوند هم کاربرد دارد.
در صنعت پلیمر و پت هم مصرف فراوانی دارد لذا از سود پرک به عنوان چربی بر استفاده می‌شود.​​​​​​​​​​​​​​
ضمن اینکه استفاده از سود پرک در مصارف خانگی برای باز کردن لوله ها ، سینک ظرفشویی آشپزخانه و انواع ظروف سازگار با این ماده این روزها بسیار رایج است چرا که قدرت تمیز کنندگی و چربی زدایی سود پرک بسیار بالاست . ( رعایت نکات ایمنی فراموش نشود )
​​​​​​​

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله " 6 نقش کلیدی سود پرک در صنعت " مراجعه کنید .

کاربردها - استفاده در صنعت و مصارف خانگی

آلومنیوم شور قدرتمند

سود پرک از پرکاربرد ترین مواد شیمیایی استفاده شده در صنایع است​​​​​​​

آزمایش‌های ( واکنش های ) سود پرک یا سود سوزآور
1.     واکنش هیدروکسید سدیم با اسید کلریدریک
2.     واکنش هیدروکسید سدیم با اسید نیتریک
3.     واکنش هیدروکسید سدیم با فلزات
اگر سدیم هیدروکسید را کنار کلریدریک اسید قرار دهیم ماده‌ای به نام سدیم کلرید بوجود می‌آید. در طی این واکنش گاز هیدروژن نیز آزاد می‌شود. علاوه بر این واکنش واکنشی نیز بین سدیم هیدروکسید و نیتریک اسید نیز وجود دارد که در طی این واکنش سدیم نیترات بوجود می‌آید. نحوه ساخت سدیم هیدروکسید نیز روش جالب و بسیار بسیار ساده‌ای است. این واکنش این چنین است که سدیم را درون آب می‌ریزیم در صورتی که مقدار سدیم زیاد باشد خطر آتش‌سوزی و انفجار نیز وجود دارد.
واکنش سود پرک با فلزات
سود پرک در واکنش با فلز آلومینیوم گاز هیدروژن تولید می‌کند.
2Al + 2 NaOH + 6 H2O → 2 NaAl(OH)4 + 3 H2​​​​​​​
جهت مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله " 10 واکنش شیمیایی سود پرک ( سدیم هیدروکسید ) " مراجعه کنید .

آزمایش و واکنش ها

خطرات سدیم هیدروکسید
خطرات سود پرک ( سدیم هیدروکسید ) موضوعی است که قبل از استفاده از این ماده باید حتما درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید . در صورت بلعیده شدن، سدیم هیدروکسید می‌تواند بسیار خطرناک باشد و سبب تحریک سیستم تنفسی شود. شدت خطرات زمانی قابل درک است که موجب سوختگی و تحریک این اعضا در صورت تماس با آن شود.
 اگر NaOH از طریق دهان بلعیده شود موجب ایجاد سوختگی‌های متعددی در داخل دهان می‌شود. همچنین در صورت بلع کامل باعث همین تأثیرات در گلو و دیگر اعضاء نظیر معده می‌گردد.
 سدیم هیدروکسید می‌تواند با فلزات واکنش داده و تولید هیدروژن کند که سبب آتش گرفتن در صورت حضور اکسیژن می‌شود.
 با توجه به اثرات سمی آن، می‌تواند موجب خونریزی، استفراغ و اسهال شده و موجب افت فشار خون گردد.
 استنشاق هیدروکسید سدیم می‌تواند موجب تحریک دستگاه تنفسی شده و سبب مشکلاتی نظیر آماس ریوی شود.
 آبریزش بینی، تب، گلو درد و عطسه، برخی از مضرات تماس با این ماده شیمیایی هستند.
 زخم و اسکار بر روی پوست جزء خطرات رایج NaOH است. هیدروکسید سدیم بسیار خورنده است و می‌تواند سبب تخریب لایه‌های عمیق پوست شود.
 اگر چه ترکیبی آتش زا نیست ولی در صورت تماس با مواد قابل احتراق ممکن است آتش بگیرد. در هر صورت بهتر است از این مواد دور نگه داشته شود.
 نه تنها پوست بدن، بلکه سدیم هیدروکسید سبب ایجاد خوردگی کف پوش‌های چوبی و سطوح رنگ شده نیز می‌شود.
 چشم در صورت تماس با NaOH ممکن است آسیب ببیند، و باعث موارد مختلفی نظیر گلوکوم، آب مروارید و کوری دائمی شود.
 هر نوع قرارگیری در معرض هیدروکسید سدیم، حتی مقادیر کم آن، می‌تواند سبب مشکلات حاد تنفسی گردد.
 نشت گاز از سدیم هیدروکساید در محل‌های بسته، ممکن است موجب انسداد ریوی و بسته شدن راه‌های هوایی افراد شود.
جهت خرید سود پرک با بهترین کیفیت و بهترین قیمت می توانید با شرکت پرک شیمی تماس حاصل فرمایید . اطلاعات تماس را در قسمت تماس با ما از منوی بالای صفحه دریافت بفرمائید.​​​​​​​

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله " نحوه شستشو با سود پرک ( سود سوزآور ) " مراجعه کنید .

جهت خرید سود پرک با بهترین کیفیت و بهترین قیمت می توانید با شرکت پرک شیمی تماس حاصل فرمایید . اطلاعات تماس را در قسمت تماس با ما از منوی بالای صفحه دریافت بفرمائید.
سود پرک یا هیدروکسید سدیم جامد را از کجا می توان تهیه کرد :
خرید سود پرک در نقاط مختلف کشور امکان پذیر است ، همانطور که می دانید بازار بسیار رقابتی و حساس شده است .
یافتن سود پرک شاید به آسانی امکان پذیر باشد اما یافتن باکیفیت ترین سود پرک با قیمت مناسب کمی دشوار است ، از این رو ما به شما این اطمینان را می دهیم که به پشتوانه بیش از دو دهه حضور در بازار داخلی و حضور در عرصه تجارت خارجی ، اخذ گواهینامه های متعدد معتبر ، همکاری با شرکت های صاحب نام درون و برون مرزی ، می توانید به ما اعتماد کرده و از مشتریان همیشگی و وفادار ما شرکت پرک شیمی شوید . ما نیز به پاس این افتخار ،  باکیفیت ترین و بهترین قیمت سود پرک ممکن را به شما عرضه خواهیم کرد .​​​​​​​ در این نوشتار ، مختصر و مفید ، همه چیز درباره سود پرک را برای شما بازگو کردیم ، جهت دریافت مقالات سود پرک به بخش مقالات علمی پژوهشی مراجعه کنید .​​​​​​​

سود سوزآور
فروش عمده سود پرک

​خطرات و موارد ایمنی

جهت دریافت آنالیز سود پرک بر روی دانلود کلیک نمائید

(MSDS) دریافت برگ اطلاعات ایمنی سود پرک

سوالات متداول در باره این محصول

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش